Pécsi Tudományegyetem logo Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

  1. MIK
  2. Hírek

Diákinnováció a mesterséges intelligencia jegyében - Sikeres együttműködés a Körber és a PTE MIK között

A mesterséges intelligencia vállalati környezetben történő alkalmazása volt a Körber Hungária és a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK) által megrendezett Körber Innovathon hallgatói verseny legújabb fordulójának témája, amelyet magyar és nemzetközi hallgatói csapatok dolgoztak fel. A két fél közötti sokoldalú együttműködés részeként 2024 őszén indult, több éves múlttal rendelkező és jelentős pénzjutalommal járó megmérettetésen a csapatok októbertől három mérföldkövet teljesítve dolgoztak saját AI-megoldásaikon, amelyeket egy szakmai zsűri előtt kellett prezentálniuk. A gépipari vállalatnál felmerült műszaki, gazdasági kihívásra a legjobb megoldást nyújtó koncepciótervet és a hozzá kapcsolódó megvalósíthatósági tanulmányt a 2024-es Körber Innovathon verseny győztese, a nemzetközi hallgatókból álló JorGal csapat készítette.

Blended learning és interaktív tudásmegosztás – Többéves tananyagfejlesztési projekt valósult meg a PTE MIK-en

A korszerű oktatás újszerű oktatási módszereket igényel – többek között ezért kezdett néhány évvel ezelőtt tananyagfejlesztésbe a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK), amelynek oktatói mind magyar, mind pedig angol nyelvű kurzusokat ültettek át a digitális térbe. A jelenkor egyetemi hallgatói ugyanis a hagyományos oktatásmódszertani eszközök – mint például a frontális oktatás – mellett a digitális kompetenciákat is feltételező tanulást igénylik, amely nemcsak a tananyag elsajátítását segíti, hanem később, a szakmai pályafutásuk során az ipari gyakorlatban is használható készségekhez juttatja őket. 

Európa legjobb tanára lett kiberbiztonságban a PTE MIK oktatója

A Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK) az elmúlt években kiemelkedő eredményeket ért el nemzetközi és hazai informatikai, kiberbiztonsági és hálózati versenyeken. A kar hallgatói és oktatói egyaránt folyamatosan részt vesznek a legmodernebb technológiákat felvonultató megmérettetéseken, idén különös hangsúlyt fektetve a keleti, különösen a kínai technológiai trendekre és az ezekhez kapcsolódó versenyekre. A hallgatók idén a Huawei ICT Competition Practice Network Track – Students Competition versenyén, míg az oktató, Gyurák Gábor a Huawei ICT Competition MVI (Most Valuable Instructor) – Teachers Competition részében szerepeltek kiemelkedő eredményességgel. Az oktatói verseny eredményhirdetésére és a díjátadásra nemrégiben Shenzhenben, Kínában került sor. Az oktatói kategóriában Gyurák Gábor Európa-bajnok lett, a „világdöntőben” pedig második helyezést szerzett.

MIK//KOR újság 2025

A 2024-2025-ös akadémiai év végével már a 4. szám jelent meg a karunk életét, eseményeit és eredményeit bemutató MIK//KOR kiadványunkból. A témák között szerepelnek a képzéseink aktualitásai, a karon zajló fejlesztések és újabb kutatócsoportunk munkájáról is beszámolunk. Természetesen egy évet összefoglaló újságban fontos helyet kapnak a hallgatói és oktatói eredmények is.

Tartalmas olvasgatást a PTE MIK elmúlt évéről!

Esőkertben jártunk

A PTE Esőkertjét látogattuk meg lelkes hallgatókkal az Épületek fenntartható vízellátása óra keretében. A Szivacsváros projekt részeként a PTE Botanikus Kertjében – a hajdanvolt Hadapródiskola egykori lőtere helyén – építették ki a 4, projektbe bevont város közül elsőként az esőkertet.

Kiemelkedő TMDK-aktivitás – megduplázott OTDK-siker!

Tar Béla híres filmjenek, a Werckmeister harmóniák egyik jelenetében, egy kocsmában záróra után Valuska, a film központi szereplője elmagyarázza a napfogyatkozást a kocsmában lévő embereknek, még pedig úgy, hogy eljátszatja velük a Nap és a Hold szerepét. A drámai pillanatban, amikor a Hold eltakarja a Napot mindenki átéli a sötétségtől és a hidegtől való félelmet, aztán ahogy újra előbukkan a Nap, egy emberként szabadul fel a kocsma népe, és mindenki a Nap körül igyekszik keringeni. Persze mindig van egy kocsmáros, aki azt mondja, záróra, és mindig van valaki más, aki azt mondja, még nincs vége... de mi köze mindennek a Tudományos és Művészeti Diákkörhöz? 

Attraktív, 21. századi térsor, amely a közösségszervezést is támogatja a PTE MIK-en

A világ sikeresen működő egyetemein kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a campus az oktatás–kutatás–rekreáció helyszíne legyen, emellett komplex szolgáltatást nyújtson az egyetemi polgároknak. Erre jó példa karunkon a közelmúltban elkészült Hallgatói Önkormányzati (HÖK) térsor, amelyet a HÖK szolgáltatási arculatához igazodó nyitott terekkel terveztek újjá a kar munkatársai és doktorandusz hallgatói. Az intézmény alapvető célkitűzése, hogy folyamatosan fejlessze az oktatási és a kutatási tevékenységei, valamint a hallgatói mindennapok helyszíneit. A megvalósult beruházás kiváló lehetőséget teremtett a belsőépítészeti szemlélet, a kialakult tervezői koncepció, az anyagválasztás, a térélmény alapgondolatának megfogalmazására, valamint a kivitelezői oldal tapasztalatainak egyeztetésére.