Pécsi Tudományegyetem logo Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

  1. MIK
  2. Hírek

Esőkertben jártunk

A PTE Esőkertjét látogattuk meg lelkes hallgatókkal az Épületek fenntartható vízellátása óra keretében. A Szivacsváros projekt részeként a PTE Botanikus Kertjében – a hajdanvolt Hadapródiskola egykori lőtere helyén – építették ki a 4, projektbe bevont város közül elsőként az esőkertet.

Kiemelkedő TMDK-aktivitás – megduplázott OTDK-siker!

Tar Béla híres filmjenek, a Werckmeister harmóniák egyik jelenetében, egy kocsmában záróra után Valuska, a film központi szereplője elmagyarázza a napfogyatkozást a kocsmában lévő embereknek, még pedig úgy, hogy eljátszatja velük a Nap és a Hold szerepét. A drámai pillanatban, amikor a Hold eltakarja a Napot mindenki átéli a sötétségtől és a hidegtől való félelmet, aztán ahogy újra előbukkan a Nap, egy emberként szabadul fel a kocsma népe, és mindenki a Nap körül igyekszik keringeni. Persze mindig van egy kocsmáros, aki azt mondja, záróra, és mindig van valaki más, aki azt mondja, még nincs vége... de mi köze mindennek a Tudományos és Művészeti Diákkörhöz? 

Attraktív, 21. századi térsor, amely a közösségszervezést is támogatja a PTE MIK-en

A világ sikeresen működő egyetemein kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a campus az oktatás–kutatás–rekreáció helyszíne legyen, emellett komplex szolgáltatást nyújtson az egyetemi polgároknak. Erre jó példa karunkon a közelmúltban elkészült Hallgatói Önkormányzati (HÖK) térsor, amelyet a HÖK szolgáltatási arculatához igazodó nyitott terekkel terveztek újjá a kar munkatársai és doktorandusz hallgatói. Az intézmény alapvető célkitűzése, hogy folyamatosan fejlessze az oktatási és a kutatási tevékenységei, valamint a hallgatói mindennapok helyszíneit. A megvalósult beruházás kiváló lehetőséget teremtett a belsőépítészeti szemlélet, a kialakult tervezői koncepció, az anyagválasztás, a térélmény alapgondolatának megfogalmazására, valamint a kivitelezői oldal tapasztalatainak egyeztetésére.

Lányok Napja: Pécsett egyedül a PTE MIK várja a műszaki és tudományos pályák iránt érdeklődő lányokat

Kiberbiztonság, épülettervezés, hegesztés – nem kifejezetten nőknek, lányoknak való tevékenységek, bár ez a vélekedés napjainkban egyre inkább érvényét veszti. Mégis ezekbe a területekbe nyerhetnek betekintést az idei országosan megrendezett Lányok Napján, április 10-én a felső tagozatos és középiskolás lányok, akiket egyedüli pécsi helyszínként a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK) mint a Dél-Dunántúl egyetlen műszaki felsőoktatási intézménye vár, hogy gyakorló szakemberek által megismerkedhessenek a tudományok, a technológia és az informatika világával. A programok között mérnöknőkkel, oktatókkal, kutatókkal folytatott kerekasztal-beszélgetés, valamint egy 3 állomásos interaktív túra szerepel, ez utóbbi keretében a látogatók megismerhetik a kar mérnökszakos hallgatóinak mindennapjait és akár egy hegesztőszimulátoron ki is próbálhatják az ügyességüket. 

Történeti épületek helyreállítása: Hitelesség és fenntarthatóság / hitelesség vagy fenntarthatóság?

Épített örökségünk megőrzése széles körű és speciális ismereteket igényel, a műemlékvédelem területén mindinkább olyan szakmailag képzett, innovatív és holisztikus szemléletű, projektorientált szakemberekre van szükség, akik alaposan ismerik a történeti épületek diagnosztikai módszereinek elméletét és gyakorlatát. A szakmai képzés mellett a tudásmegosztás egyik leghatékonyabb platformja a szakmai találkozók megszervezése, ezért is rendezi meg évről évre a Történeti épületek helyreállítása szakmai fórumot a pécsi Pollack Expo keretében a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK), együttműködésben a Magyar Mérnök Kamara Építési Tagozatával. Az idei találkozó programjában egyaránt helyet kapnak tartószerkezeti, műemléki kutatási, építészeti és történeti belső tér helyreállításával kapcsolatos kérdések, amelyekről az aktuális munkák mentén maguk az érintett szakemberek, tervezők, kivitelezők, lebonyolítók, oktatók beszélnek április 4-én a PTE MIK-en. 

Tervezz te is ökoházat! – Pécsett rendezik az országos verseny döntőjét

Egy kétgyermekes fiatal házaspár számára tetszőleges anyagok és technológia felhasználásával, bővíthető módon kellett ökoházat tervezniük az immár 5. alkalommal a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK), valamint stratégiai partnere, a Baranya Vármegyei SZC Pollack Mihály Technikum és Kollégiuma által középiskolások számára meghirdetett „Tervezz te is ökoházat!” verseny résztvevőinek. A versenyt tavaly az EUTeens4Green európai támogatási program is elismerte mint a fenntarthatóságot, annak gondolatát innovatív módon szolgáló programot. Az idei tervek elkészítésekor az építésztechnikumban tanuló versenyzőknek szem előtt kellett tartaniuk, hogy egy ökotudatosan fenntartható, modulárisan alakítható életteret hozzanak létre. A legjobb csapatok a háromfordulós verseny döntőjében április 2-án mutatják be elképzeléseiket a zsűrinek Pécsett, miután személyesen is megtekintettek egy ökoházat és megismerték a bent lakók tapasztalatait.

Felhívás a Breuer Marcell emlékpad támogatására

Pécs, és Magyarország egyik legjelentősebb nemzetközi hírnevet elért szülöttje Breuer Marcell építész és tárgytervező.
A DDÉK elhatározta, hogy a korábban felavatott emléktábla után 2025-ben szakmai és civil összefogással emléket állít neki a róla elnevezett sétányon. A sikeres pályázat után most a megvalósításon a sor.

Nemzetközi konferencia a fenntartható vízellátásról

A Magyar Tudomány Éve 2025 programsorozat részeként március 24-én, hétfőn kerül megrendezésre a VII. Hatékony Vízellátás Nemzetközi Konferencia az MTA PAB Székházában.
A konferencia nyitóelőadását Wagner Ernő, a Magyar Mérnöki Kamara elnöke tartja. A rendezvény központi témái között szerepelnek a katonai ivóvízbiztonság kérdései, valamint a PTE Szivacsváros projekt bemutatása.
A program ötletgazdája és szervezője, Eördöghné Dr. Miklós Mária habilitált egyetemi docens, az MTA PAB Gépészeti és Épületgépészeti Munkabizottság elnöke, tisztelettel vár minden érdeklődőt, aki szeretne mélyebb betekintést nyerni a fenntartható vízellátás és ivóvízhigiénia aktuális kihívásaiba.

Építészet MA: izgalmas programokkal éled újjá a PTE MIK építész szakmai rendezvénye

A világhírű Kengo Kuma japán építész kiállításával, valamint a progresszív fiatal építészekből, belsőépítészekből álló Pyxis Nautica építésziroda bemutatkozásával indul újra a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának (PTE MIK) építész szakmai közéleti mozgalma, az Építészet MA 2025. március 20-án. A kar Építész Intézete által 2010–2019 között szervezett előadássorozat neves szakmagyakorló építész kollégákat vagy nemzetközi akadémiai építészeti szereplőket látott rendszeresen vendégül, akik nyilvános előadás keretében mutatták be a munkásságukat, a megoldásaikat, amit egy kötetlen, őszinte hangvételű szakmai beszélgetés követett. Ez kiváló platform volt arra, hogy a karon tanuló építészhallgatók betekintést nyerjenek építészjövőjük, a választott szakmájuk mindennapjaiba, másrészt pedig egyfajta szakmai műhelyként szolgált a már alkotó építészek számára. A Covid idején szüneteltetett programot most indítja újra a PTE MIK.