Pécsi Tudományegyetem logo Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

  1. MIK
  2. Hírek

A PTE MIK Póznamókusai nyerték az idei Challenge.ON-t

Időutazásra hívták a 2024-es Challenge.ON verseny nevezőit, akiknek az 50 év múlva működő villamosenergia-hálózatra kellett ráhangolódniuk. A villamosmérnök-hallgatók számára meghirdetett országos szakmai versenyen három fordulóban mérték össze a tudásukat a háromfős csapatok. A budapesti élő döntőbe a legjobb 8 csapat jutott be, köztük a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának MIK-Tech (Hegedűs Luca, Görcsös Ákos, Bodó Attila) és PTE MIK Póznamókusok (Rittlinger Betti, Kőhegyi Nikolett, Szép Patrik) csapata. A versenyzőknek egy vitapárbajon az előre megadott témakörökben kellett képviselniük a pro vagy a kontra oldalt. A döntőt a legjobban vitázó formáció, a PTE MIK Póznamókusok csapata nyerte meg.

IN-BETWEEN – a folyamatos változás, a napjainkra jellemző átmeneti állapot adja az idei MIK PARTNERS központi témáját

Minden átalakul a világunkban: úgy a napi ügyeink, mint a tudományos tevékenység. Megjelent a ChatGPT, másképp zajlik a tudományos tevékenység ellenőrzése, mint néhány éve. Változik a környezetünk, a klimatikus viszonyok. Láthatjuk, hogy máshogyan, a korábbinál sokkal gazdaságosabban, takarékosabban kell bánni az erőforrásokkal, a forrásokkal. De mit tud tenni a tudomány, a gazdaság, a vállalatok ebben az átmeneti helyzetben?
Erre a témára reflektál karunk idei ’IN-BETWEEN’ című – MIK PARTNERS rendezvénye, amelyet 2018 óta évente azzal a céllal szervezünk meg, hogy lehetőséget biztosítsunk a partnereinkkel való együttműködéseinkből származó oktatási, kutatás-fejlesztési és innovációs eredmények széles körű bemutatására. A szakmai program mellett a rendezvénnyel a partnerhálózatunk tagjai közötti kapcsolatok építését és ápolását is támogatjuk. 

Színek és Rétegek – a jelenkor örökségvédelméről szóló pécsi konferencia megrendezését ihlette a vándorkiállítás

Tavaly indult útjára az Elfeledett Soproniak Alapítvány Színek és Rétegek – Műemléki helyreállítások Sopronban 2017–2023 című kétnyelvű kiállítása, amely az elmúlt években Sopronban felújított mintegy 80 műemlék épületegyüttest és homlokzatot mutat be. Több helyszín után a vándorkiállítás november 11-éig a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán (PTE MIK) tekinthető meg, ahol – mint minden állomáson, kiállítási helyszínen – egy, az adott városban zajló műemléki helyreállításokat vagy a helyi építészek által máshol megvalósított alkotásokat bemutató szakmai konferencia is kíséri. 

A felsőoktatási intézmények az INFOTÉR-en való jelenlétének erősítéséért dolgozik a PTE MIK

A PTE Műszaki és Informatikai Kar (PTE MIK) hangsúlyos részvételével és a szervezésben való közreműködésével rendezte meg idén Balatonfüreden az INFOTÉR Egyesület az infokommunikációs szektor legnagyobb rendezvényét, a 15. INFOTÉR, valamint az első „Építésügyi, Stratégiai, Innovációs és Digitalizációs” INFOTÉR ConTech Konferenciát. Ez utóbbi a jövőben egy olyan hiánypótló esemény kíván lenni, ahol az építésüggyel foglalkozó kormányzati, közigazgatási – iparági és civil szereplők, a nemzetközi jó gyakorlatok fejlesztői-ismerői, valamint az oktatási-kutatási szektor képviselői – egy helyen, egymással közvetlenül kommunikálva tudják előremozdítani az építőipar fejlődését. A pécsi műszaki kar a következő években a felsőoktatási intézmények jelenlétét kívánja tovább erősíteni a rangos szakmai rendezvényen.

Innovatív tananyagok és tanulási platform a fenntarthatóság oktatására

Új képzések, kurzusok, tananyagok fejlesztése által a fenntarthatóság egyetemi oktatásba való beépítését célozta meg a most lezárult Join Rise nevű projekt, amelyet a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK) a burgosi, a delfti és a dublini egyetemekkel partnerségben nyert el. A hároméves Erasmus+ együttműködés arra keresett és talált megoldást, hogy mit lehet tenni egy élhetőbb épített környezetért, és miként lehet erre az oktatókollégákat, illetve az egyetemi hallgatókat fogékonnyá tenni. Már kipróbálható az a virtuális tanulási platform (VLP), amely diákoknak, oktatóknak és tantervfejlesztőknek biztosít oktatási forrásokat, így az ENSZ által egyhangúlag elfogadott 17 fenntartható fejlődési célhoz kapcsolódó oktatóvideókat, kvízeket és interaktív tartalmakat. 

A hagyományos oktatás csak egy szelete a minőségi tudás megszerzésének a PTE MIK-en

Idén is magas pontszámokkal juthattak be a műszaki felsőoktatásba jelentkezők a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karára (PTE MIK), az országban ebben az intézményben húzták meg a legmagasabb ponthatárt a villamosmérnöki alapképzésben. Minden szakra jellemző volt a már tavaly is alkalmazott metódus: a 2023-ban megszűnt 280 pontos országos felvételi minimum ponthatárnál jóval magasabb pontszámra volt szükségük a jelentkezőknek a bekerüléshez. Továbbra is kedvelt célpontot jelentenek a PTE MIK nemzetközi képzései, idén 270 új külföldi hallgató kezdhette meg tanulmányait a pécsi karon. Az intézmény a magas minőségű oktatás mellett számos ösztöndíjjal, nemzetközi projektekben, kutatásokban és rangos versenyeken való részvétel lehetőségével biztosítja a leendő mérnökök számára a piacképes tudás megszerzését.