Pécsi Tudományegyetem logo Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

  1. MIK
  2. Hírek

Támogatás a jövő mérnökeinek – sikeres pályázat a Nemzeti Tehetség Programban!

Örömmel osztjuk meg a hírt, hogy karunk sikeresen pályázott a Nemzeti Tehetség Program „Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása" című nyílt pályázatán. „Jövő Mérnökei: OTDK 2025” elnevezésű tehetséggondozó programunkat a Kulturális és Innovációs Minisztérium 3,5 millió forinttal támogatja, amely 2024. szeptember 1. és 2025. augusztus 31. között valósul meg.

Megalakult a Kiberbiztonsági Tanszék a MIK-en!

Hihetetlen mennyiségű adatot, információt tárolunk és kezelünk informatikai rendszerekben, amelyek ugyanúgy védelemre szorulnak, mint a fizikai világban meglévő értéktárgyaink. Az elmúlt években világszerte számos kibertámadás bénította meg a közlekedést vagy a bankrendszerek működését, de egy-egy weblap feltörése is millió dolláros károkat okozhatott tulajdonosának. A jövő – de már a jelen – egyik legkeresettebb informatikai szakemberei a kiberbiztonsággal foglalkozó mérnökök lesznek, akik fő feladata a számítógéprendszerek és -hálózatok ellen irányuló kibertámadások megelőzése és a védekezés lesz. Karunkon évek óta kiemelt figyelmet fordítunk a kiberbiztonsággal kapcsolatos ismeretek oktatására, amelynek eredményeként számos nemzetközi versenyen értek el kiváló helyezést hallgatóink. A tehetséges leendő mérnököket tömörítő CyberLAB működését most egy új szintre emelték: megalakult a Hálózati és Kiberbiztonsági Tanszék, amely új lehetőségek kiaknázásával az eddigieknél magasabb minőségű tudást biztosít a leendő szakembereknek.

Üvegházakba szerelt napelemek tehetik hatékonyabbá a növénytermesztést

Olyan napelemes termékcsaládot fejleszt közösen a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., a Solar-Napelem Kft. és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) egy projekt keretében, amely az energiaköltségeket és a fosszilis tüzelőanyagok iránti függőséget csökkentve lehetővé teszi a megújuló energia helyben történő előállítását, a napelemek árnyékoló hatása révén pedig kedvező fényviszonyokat biztosít a növények számára, ezzel is javítva a terméshozamot. A fejlesztést valós környezetben, a PTE Botanikus kertjében tesztelik, ahol az eltérő típusú szerkezetekhez való igazodást és a termesztett növénykultúrák különböző árnyékolási igényeihez igazodó megfelelést is vizsgálják.

Március 6. – Főszerepben az energiahatékonyság

Ma ünnepeljük az energiahatékonyság világnapját! Egy nap, amely arra emlékeztet minket, hogy a legjobb energia az, amit nem pazarolunk el. Kis lépésekkel is nagy változást érhetünk el – kapcsoljunk takarékos üzemmódba a jövőnkért! A Pécsi Tudományegyetem az elmúlt években számos energiahatékonysági intézkedést vezetett be. Ilyen például a fűtésszabályozás, valamint energiamenedzsment rendszer bevezetése és működtetése.

Pannon Űrlabor: űrkutatási együttműködés Pécsett

Elképzelhető, hogy néhány év múlva egy olyan szatellitet is kilőnek a világűrbe, amelyet a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának közreműködésével (PTE MIK) fejlesztettek ki. A többfunkciós mérőberendezéssel adott területeket képesek monitorozni, és olyan adatok birtokába juthatnak, amelyek akár az agrárium, akár a közlekedés vagy a vízügy számára szolgálhatnak információval. Egyre több gazdasági szereplő lát potenciált az űrből érkező adatok hasznosításában, ami előrevetíti az ilyen munkákra felkészített szakemberek igényét. Részben emiatt is kezdett az űrkutatáshoz kapcsolható tevékenységekkel foglalkozni a PTE MIK, amelynek a mérnökképzésein oktatott ismeretek kiváló hátteret nyújtanak ehhez. Most új lehetőségeket kínál egy a közelmúltban a kar részvételével létrejött szakmai csoport, a Pannon Űrlabor, amely a meglévő helyi kapacitások, cégek és kollégiumok összefogásával egy egyetemi műhold, egy 10 cm-es élhosszúságú CubeSat megépítését határozta el. 

10 éves a PTE MIK-en a duális képzés: ezzel az oktatási formával minden résztvevő nyer

Leginkább a szakmai fejlődés, valamint a karrierépítés miatt választják a duális képzési formát a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának (PTE MIK) hallgatói, akik éppen 10 éve élhetnek azzal a lehetőséggel, hogy a felsőoktatási tanulmányaik mellett egy partnerszervezetnél szerezzenek gyakorlatot a képzési idő alatt. Egy a karon a közelmúltban zajlott hallgatói elégedettségmérés során az is kiderült, hogy már az egyetemválasztásnál is sokat nyom a latban ez a lehetőség, amely később a szakdolgozatok, tudományos diákköri munkák, a kutatás-fejlesztési, valamint a pályázati együttműködések sikerét is támogatja. 2015-ben 28, ma már 93 PTE MIK-kel kapcsolatban álló képzőhely fogad duális hallgatót – a duális képzés színvonalasabbá tétele érdekében a kar minden évben duális partneri fórumra hívja az ipari szereplőket, a céges partnereit és az intézmény duális képzéssel foglalkozó munkatársait.

Cisco CyberRace kiberbiztonsági verseny

Karunk CyberLAB csapata a nemzetközi Cisco CyberRace kiberbiztonsági versenyen 6. helyezést ért el, a magyar csapatok között pedig az 1. helyezést szerezte meg. 

A versenyen 24 országból 227 csapat vett részt, a McLaren támogatásával zajló megmérettetésen. A Cisco Magyarország és a Cisco Networking Academy közössége is nagy büszkeséggel tekint a csapatunk eredményeire, hiszen tavaly 2. helyezést értünk el.

Az algoritmus és a stratégiai gondolkodás döntött az idei Prograce programozóversenyen

Logikus, algoritmikus gondolkodás – ez volt a kulcsa az idén 7. alkalommal megrendezett Prograce programo-zóversenynek, melyet a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság, valamint a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK) közösen szervezett meg december 18-án. A 33 részt vevő csapat között több pécsi volt, de Bajáról, Szentesről, Nagykanizsáról, Bonyhádról, Barcsról és Budapestről is érkeztek diákok. 

Egy anyuka és a kislánya juthat otthonhoz pécsi egyetemisták segítségével

Egy nehéz sorsú család juthat otthonhoz a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK) Lakni kell! projektjének segítségével. Ezúttal egy kislányát egyedül nevelő édesanya otthonát tervezik meg egy üresen álló pécsi önkormányzati lakásba az építészhallgatók, majd egy adománygyűjtő akció keretében kapott építési anyagokkal meg is valósítják az elképzeléseiket. Amellett, hogy a leendő szakemberek a gyakorlatban szembesülnek azzal, miként válthatók valóra az elgondolásaik, azt is megtapasztalják, hogy az építészet hogyan járul hozzá a társadalmi fenntarthatósághoz. Ez utóbbi téma a PTE MIK-en 2015 óta létező, 2023 óta pedig Szolidáris Építészet Kutatócsoportként működő közösség életében is fontos szerepet játszik.

A Prograce programozóversenyt idén IT-állásbörze kíséri a PTE MIK-en

Logikus, algoritmikus gondolkodás – ez a kulcsa az idén 7. alkalommal megrendezendő Prograce országos programozóversenynek. 2024. december 18-án (szerdán) újra Pécsre várják a Neumann János Számítógéptudományi Társaság, valamint a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK) által meghirdetett versenyre a középiskolások és egyetemisták alkotta kétfős csapatokat, hogy összemérjék logikai és programozói tudásukat.