Esőkertben jártunk
A PTE Esőkertjét látogattuk meg lelkes hallgatókkal az Épületek fenntartható vízellátása óra keretében. A Szivacsváros projekt részeként a PTE Botanikus Kertjében – a hajdanvolt Hadapródiskola egykori lőtere helyén – építették ki a 4, projektbe bevont város közül elsőként az esőkertet.
Az esőkert fogalma kapcsolódik a vízellátás fenntarthatóságához – segíti a csapadékvíz helyben tartását, hogy az hasznosuljon a növények, környezetünk számára, ezzel is csökkentve a vezetékhálózatról felhasznált víz mennyiségét és mérsékelve az esővízelvezető rendszer terhelését egy-egy szélsőségesen nagy csapadékesemény után. 5 db, különböző földkeverékekkel megtöltött, föld alatti szenzorokkal ellátott és őshonos, évelő növényekkel beültetett műanyag tartályt süllyesztettek peremükig a talajba. Vizsgálják az egyes földkeverékek vízmegtartását, a beültetett növények fejlődésére gyakorolt hatását, hogy a talaj és a növényzet együttes vízmegfogása hogyan alakul. A hallgatók kézbe vehették a beépített szenzorokat, érzékelőket és Imre Marcell, a TTK kutatója szemléletes előadásában megismerhették a projekt elméleti hátterét és a gyakorlati kivitelezését.
A Botanikus Kertbe gyalog jöttünk-mentünk, a kert növényeiben gyönyörködés mellett még a meteorológiai állomásról is kaptunk egy érdekes ismertetőt. Igazi testi-lelki kikapcsolódást adott a rendhagyó óra.