Pécsi Tudományegyetem logo Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

  1. MIK
  2. Hírek

Járműipari képzésfejlesztés a PTE Műszaki és Informatikai Karán

 Fókuszban a körforgásos gazdaság és a környezeti fenntarthatóság

Az elmúlt három évben a PTE Műszaki és Informatikai Kara egy nemzetközi projekt keretében új, járműiparhoz kapcsolódó oktatási tartalmakat fejlesztett. A Szlovák Tudományos és Műszaki Információs Központtal, a Belgrádi Egyetemmel és a bukaresti Országos Mechatronikai és Méréstechnikai Kutató-Fejlesztő Intézettel folytatott együttműködés célja az egyetemi képzési tartalmak megújításán keresztül a körforgásos gazdaság és a környezeti fenntarthatóság, mint szemlélet erősítése a járműiparban. 

Történelmi jelentőségű ponthatárok, mintegy 40%-kal több jelentkező – az idén kiemelten népszerű volt a PTE MIK

Minden idők legmagasabb pontszámaival juthattak be a műszaki felsőoktatásba jelentkezők idén a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karára (PTE MIK). Bár 2023-ban megszűnt az országos felvételi minimum ponthatár – eddig az alapszakokon és az osztatlan képzéseken minimum 280 pontot kellett elérni ahhoz, hogy valaki felvételt nyerhessen –, a kar minden szak vonatkozásában ennél jóval magasabb pontszámot határozott meg a bekerüléshez. A levelező képzések államilag finanszírozott helyeiért minden eddiginél nagyobb volt a verseny, a gépészmérnöki alapképzés esetében például 400 pont kellett ahhoz, hogy szeptembertől a MIK hallgatója lehessen valaki. Az idei év jelentkezési csúcsot is hozott: a tavalyi jelentkezők számához viszonyítva közel 40%-kal többen jelölték meg első helyen a kart, de pl. 2020-hoz képest ez a szám majdnem 80%-os növekmény. A megnövekedett érdeklődés mögött a műszaki szakmák felértékelődése, illetve a kar magas minőséget nyújtó oktatása áll. Mindezek ellenére nem emelt keretszámot a kar, a nemzetközi hallgatókkal együtt idén is mintegy 1100 új hallgató kezdi meg a tanévet a PTE MIK-en. 

Residency for an architect in Slovakia - Open call for architects, urban planners, and researchers.

Are you passionate about small-city urbanism, ecology, or excluded communities?

Cultural center Malý Berlín and City of Trnava are looking for Slovak or foreign architects, urban planners, and researchers. Applicants will receive opportunities to work on a selected topic, get to know the local context and propose a solution in direct collaboration with the main architect of the city Trnava and his department. At the end of residency, the candidate will present his or her ideas and work to the public.

Állami kitüntetésben részesült két munkatársunk nemzeti ünnepünk alkalmából

Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium miniszterhelyettese és Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár augusztus 20-a alkalmából Magyar Érdemrend parancsnoki keresztet, Magyar Érdemrend tisztikeresztet, Magyar Érdemrend lovagkeresztet, Magyar Arany Érdemkeresztet, Magyar Ezüst Érdemkeresztet, Magyar Bronz Érdemkeresztet, Bánffy Miklós-díjat, Bessenyei György-díjat, Csokonai Vitéz Mihály-díjat, Martin György-díjat, Móra Ferenc-díjat, Népművészet Ifjú Mestere díjat, Népművészet Mestere díjat, Pauler Gyula-díjat, Pro Cultura Hungarica díjat, Szinnyei József-díjat adott át a Pesti Vigadóban.

Gyászhír: Elhunyt Prof. Dr. Kovács György

Gyászhír: Elhunyt Prof. Dr. Kovács György

Kovács Gyuri idén október végén lett volna 80 éves. BME villamosmérnöki diplomája megszerzése után 1966-ban kezdte szakmai életpályáját az MTA SZTAKI-ban. Tudományos munkásságát a folyamatosan megszerzett fokozatok és elismerések mutatják: egyetemi doktori fokozat, kandidátusi, habilitáció, magántanári kinevezés, 1997-ben MTA doktora, Széchenyi ösztöndíj, MTA levelező tagjelölt, egyetemi tanár, professzor a BME-n és a PTE-n, diszdoktor az UFA Műszaki Egyetemen. Professzor Emeritus lett a PTE-n, majd az MTA SZTAKI-ban is. Az Óbudai Egyetemtől Pro-Universitate kitüntetést érdemelt ki.

Mit csinál a mérnök? – egy nap alatt kiderül a PTE MIK-en

Mérnökökre mindig is szükség lesz, hiszen ők mozgatják a világot. Ők tervezik és építik a városokat, a házakat, a vízvezetékeket, nélkülük nincs elektromos áram, energiatakarékos fűtés, de a klímaváltozást lassító környezetvédelem, 3D-vel nyomtatott művégtag vagy kibertámadást kivédő informatikai rendszer sem. A technikai fejlődéssel a mérnökszakmák is átalakulnak, egyre izgalmasabb tudományterületek olvadnak egymásba. Jogosan fogalmazódik meg a pályát választók részéről a kérdés: mit csinál ma egy mérnök? Erre adnak választ a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának (PTE MIK) középiskolásoknak szóló tematikus programjai, amikor a diákok egy napra maguk is mérnökké válhatnak: tervezhetnek, a korszerűen felszerelt egyetemi laborokban kísérletezhetnek, gyakorló szakemberektől kérdezhetnek és kipróbálhatnak fejlesztés alatt álló eszközöket. Az augusztus utolsó hetében zajló programra még lehet jelentkezni.