INNO DESIGN Innováció a kreatív iparban konferencia
A konferencia célja, élvonalbeli kutatási eredmények, technológiai ismeretek, tervezés módszertani elvek bemutatásán keresztül ismertesse a korszerű, innovatív fejlesztések eredményeit.
A prezentációkban különböző szakterületek szólalnak meg, többek között: építészet, design, robot technológia, járműgyártás, tervezés elmélet, gyártás technológia, 3D-s megjelenítés. A rendezvény a hallgatóság szakelméleti ismeretanyag bővítésén túl teret kíván biztosítani a szakmai kapcsolatok bővítésére, tervezők, gyártók és hallgatók között. A tudományos témák széleskörű merítésével ugyanakkor inspirációs forrásként szolgálhat azoknak az egyetemi képzésben résztvevő oktató kollégáknak, akik a gyakorlatorientált képzés módszertana szerint alakítják ki képzési tematikáikat.
Helyszín: Budapesti Metropolitan egyetem, Központi Campus
1148 Budapest Nagy Lajos király útja 1-9.
Időpont: 2019. október 31. (csütörtök)
Kezdés: 10-00-kor, várható befejezés: 13-30-kor
Előadások időtartama: 20 perc
Ebéd: 13.40-kor
Megnyitót mond: Prof. Bachmann Bálint DLA, METU rektora
Előadások:
1. Prof. Bachmann Bálint DLA, METU rektora, Épített terek optimalizációja
2. Schachter Barbara, mérnök -formatervező (EDAG Engineering GmbH)
EDAG & Innováció
A 18 országban működő, 74 tervezőirodával büszkélkedő német cég profiljának prezentációjában, megismerhetjük azt az innovatív járműfejlesztési filozófiát, melyet az ötven éves múlttal rendelkező patinás nagyvállalat képvisel. Az előadás ismerteti a Budapesti Metropolitan Egyetem és az EDAG Engineering GmbH együttműködésének eredményeit.
3. Balvin Nándor DLA habil, formatervező (METU)
SCRIMP, Műanyag autóbuszok Los Angeles-ben
Az első műanyag buszokat gyártó amerikai tulajdonú magyar nagyüzem különleges és egyedi gyártási technológiája. A Los Angeles-ben, Chicago-ban, Phoenix-ben közlekedő kompozit alapú magyar járművek kivételes tulajdonságai.
4. Csepregi Sándor DLA (SoE), Nádas Gergely formatervező (METU)
Új megközelítés a hazai hajótervezésben és építésben (Esettanulmány
Az esettanulmány egy 3 éves tervezési munka folyamatát mutatja be, melynek célja egy 250 személyes városnéző hajó kialakítása és megépítése volt. Külön kihívást jelentett a hajó külső megjelenését meghatározó, a felépítmény elülső kétharmadát borító üvegfödém kialakítása. Az utasoknak védelmet, de egyben jó kilátást biztosító üvegtető súlyát a hajó orrától a faráig ívelő merevítő szerkezet hordozza, mely több mint 25m áthidalást biztosít, köztes alátámasztás és oszlop nélkül. Ez a szerkezet a mérnöki precizitás és a formatervezői-belsőépítészeti tervezés közös bravúrja, melynek eredménye egy nagyvonalú belső tér, mely az első pillanatoktól kezdve magával ragadta az utazó közönséget
5. Prof. Koós Pál, formatervező (MOME)
A Design szerepe a műszaki szakmák népszerűsítésében
Milyen módszerekkel, milyen komplex tevékenységgel segítheti a design gondolkodás a műszaki szakmák népszerűsítését? Erre keresi a választ a MOME konzorcium vezetésével majd két éve zajló a „Jövő új útjai a pályaválasztás és az autonóm autózás világában” című projekt. Az elmúlt hónapokban a művészet és a design eszköztárát is felhasználva, olyan tananyagokat, új módszertanokat és szolgáltatásokat hoztunk létre, amelyek felkeltik az érdeklődést a továbbtanulás, azon belül is az MTMI szakok és az autonóm autózás iránt. Tapasztalataink szerint a kamaszok világához művészeti eszközökkel és a design látásmódjával alkalmazásával (STEAM módszer) könnyen közel lehet hozni a matematikát és a természettudományos, műszaki és informatikai szakokat (MTMI)
6. Prof. Korondi Péter Dsc. (BME)
Robotok érzelmei
A robotok kilépnek szabványosított területeikről és megjelennek otthonainkban. Kérdés a lélektelen vastömegből mitől válnak szerethető valamivé? Milyen viselkedéssel tudják szeretetünket kiváltani?
7. Tajti Ferenc, PhD, mérnök, FORMLABS Kft. ügyvezető igazgatója,
Tömegtermékek testre szabása.
Merre tart a 3D nyomtatás? Mi lesz a technológia hosszútávúfelhasználásának kifutása? Mely szakterületeke várható az alkalmazás kiteljesedése?
8. Weltsch Zoltán PhD, (NJE, GAMF)
Innováció az anyagtudományban
Legújabb trendek az anyagtechnológiában. Különleges anyagvizsgálati módszerek és elvek a környezetvédelmi szempontok figyelembevételével.
9. Nadj István, mérnök CAD-terv Kft. ügyvezető igazgatója,
A fejlesztési folyamat innovációja
Napjainkban sokat beszélünk az innovációról. Mindenkinek innovatív terméke, megoldása van. Arról azonban keveset beszélünk, hogy megfelelhetünk-e korunk fejlesztési igényeinek,
10. Polyák Dominika, ipari termék és formatervező, Polyák József mg. gépészmérnök (Malomgyártó Kft.)
Innováció a háztartási kisgép fejlesztésben
Több évtizede a hazai és nemzetközi piacon lévő konyhai kismalom újra tervezése. Termékfejlesztés mikróvállalkozásnál, melynek alap elvei: esztétikus és funkcionális formai kialakítás, környezetbarát anyaghasználat, megbízható és hosszú élettartam.