Pécsi Tudományegyetem logo Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

A PTE MIK Póznamókusai nyerték az idei Challenge.ON-t

Időutazásra hívták a 2024-es Challenge.ON verseny nevezőit, akiknek az 50 év múlva működő villamosenergia-hálózatra kellett ráhangolódniuk. A villamosmérnök-hallgatók számára meghirdetett országos szakmai versenyen három fordulóban mérték össze a tudásukat a háromfős csapatok. A budapesti élő döntőbe a legjobb 8 csapat jutott be, köztük a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának MIK-Tech (Hegedűs Luca, Görcsös Ákos, Bodó Attila) és PTE MIK Póznamókusok (Rittlinger Betti, Kőhegyi Nikolett, Szép Patrik) csapata. A versenyzőknek egy vitapárbajon az előre megadott témakörökben kellett képviselniük a pro vagy a kontra oldalt. A döntőt a legjobban vitázó formáció, a PTE MIK Póznamókusok csapata nyerte meg.

Az immár negyedik alkalommal megrendezett országos szakmai versenyre a villamosmérnökök mellett most először nevezhettek más tanulmányi területről is, a nyertes pécsi csapatnak is volt egy gépészmérnök szakos hallgatója. A Challenge.ON első fordulójában a versenyzők online válaszoltak a feltett szakmai kérdésekre, a második fordulóban pedig előre megadott témákból kellett videókat készíteniük – a két forduló eredménye alapján jutott a legjobb nyolc csapat a döntőbe. A tét igen komoly volt: az első helyezett csapat 750 ezer forintot vihetett haza. A résztvevőknek olyan témákra kellett reflektálniuk pro és kontra, amelyek a versenyt is meghirdető E.ON Hungária Zrt.-t mint energiaszolgáltatót foglalkoztatja: üzemeltethetőség vagy biztonság, gyártói megoldások vagy típustervek, rövidtávú vagy hosszú távú megoldások, nagy- vagy kisberuházások. „A MIK-es Póznamókusok annak is köszönhetik a győzelmüket, hogy a felkészülés ideje alatt alaposan körbejárták az egyes témaköröket, nagyon sokat konzultáltak arról, hogy a csapdahelyzetek elkerülése érdekében mit és hogyan érdemes mondaniuk. A verseny során a szakmai felkészültség mellett fontos volt a meggyőző előadásmód is. Szükség volt kreativitásra, remek vitakészségre, arra, hogy meglássák a vitafél által elmondottakban az erősségeket, a gyengeségeket, hogy jó kérdéseket tudjanak feltenni. Emellett remek volt a csapat összetétele, két villamosmérnök hallgató mellett egy gépészmérnök hallgató alkotta a győztes hármast” – mondja dr. Kvasznicza Zoltán, a PTE MIK villamosmérnöki képzés szakvezetője, a verseny felkészítő tanára.

A szakmai versenyeken való részvétel, az ott szerzett tapasztalatok jelentősen hozzájárulnak a leendő mérnökök szakmai fejlődéséhez, a pályájukon való továbblépéshez. A szakemberekből álló zsűri előtti szereplés, a vitakultúra fejlesztése, az érveléstechnika elsajátítása, a saját álláspont megvédése mind olyan készséget fejleszt a jövő szakembereiben, amelyek valós szituációban is hasznukra válnak. Nem beszélve az elmélyült információszerzésről és a sikerélményről, ami magabiztosabbá teszi őket. Az idei nyertes csapat tagjai között két villamosmérnöknő is volt, mint Kvasznicza Zoltán mondja, egyre inkább érdemes leszámolnunk azzal a sztereotípiával, hogy a mérnök szakmák kifejezetten férfiaknak valók. „Hiszek abban, hogy a nagyon extrém szakmákon kívül nincs definiált férfi vagy női szakma. A villamosmérnöki, gépészmérnöki területtel kapcsolatban az elmúlt évszázad beidegződése, hogy azok inkább férfiaknak valók, úgy csapódott le a társadalomban, hogy nem is választották a nők e szakmákat. Ez a tendencia kezd megváltozni, de még ma is messze több fiú van egy-egy évfolyamon, mint lány. Pedig a hölgyek felettébb szorgalmasak és odafigyelnek a tanulmányaikra.”

A PTE MIK hallgatói a korábbi években is szép sikereket értek el a Chellenge.ON-on, előfordult, hogy a villamosmérnök duális hallgatók jelentős fölénnyel nyerték meg a versenyt, máskor pedig különdíjat hozott el az induló csapat. „Évek óta az élmezőnyben vagyunk, ez is a pécsi villamosmérnök-képzés színvonalát igazolja” – teszi hozzá Kvasznicza Zoltán.