Pécsi Tudományegyetem logo Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

A PTE és Messer összefog a hidrogénes jövőért

A Pécsi Tudományegyetem és a Messer hosszútávú, hidrogéntechnológiára vonatkozó együttműködési megállapodást kötött, amelyet Prof. Dr. Miseta Attila János rektor, Decsi István kancellár és Bohner Zsolt, a Messer ügyvezető igazgatója írtak alá. A felek célja, hogy az együttműködést elmélyítsék az oktatásban és kiterjesszék az egyetemen folyó fejlesztési tevékenységekre is. 

Az együttműködési szerződés célja a Pécsi Tudományegyetem (PTE) és az iparigáz szakértő Messer közötti hosszútávú partnerség kialakítása, amely támogatja a felek kutatás-fejlesztéshez, technológia-transzferhez és innovációhoz kapcsolódó tevékenységét. A megállapodás elősegíti az innovatív technológiák minél sikeresebb piacra juttatását és közös tudományos publikációk megjelenését. A két szervezet hosszútávú célja, hogy minőségi, széleskörű ismereteket és gyakorlati megközelítést adó képzéssel biztosítsák a jövő hidrogéntechnológiákban jártas szakembereit, valamint ismeretterjesztést végezzenek a lakosság számára, melyek elengedhetetlen feltételei a magyarországi hidrogéngazdaság fejlődésének.

Az oktatás terén már évek óta tartó együttműködés keretében a Messer szakértője rendszeresen tart előadásokat a PTE Műszaki és Informatikai Karán működő Tüzelőanyag-cella és hidrogéntechnológia szakmérnöki képzésben. 2025-től a Messer vállalja a szakmérnöki képzés „Műveletek hidrogén gázzal” nevű tantárgy oktatását is. Ennek részeként a hallgatók látogatást tehetnek a Messer hidrogénüzemébe, ahol gyakorlati tapasztalatokkal mélyíthetik az előadások során megszerzett elméleti tudásukat. A szakmérnöki képzés gyakorlatorientált jellegét jelentős mértékben támogatja a Messerrel közös oktatási munka.

A PTE Hidrogén Központjában, a Megújuló Energiák Nemzeti Laboratórium projekt keretében folyó szakmai munkát is támogatja a Messer, különös tekintettel a gáztárolási, gázszállítási és hidrogén töltő megoldásokra. Az együttműködés része a PTE-n folyó demonstrációs célú hidrogén infrastruktúra kiépítését megalapozó gazdasági és műszaki modell kidolgozásának támogatása is, amely előrevetíti a jövőben, gyakorlatban is megvalósuló „zöld” infrastruktúra fejlesztési projekteket. „Szoros kapcsolatban állunk ipari szereplőkkel, egyetemekkel, kutatóintézetekkel, annak érdekében, hogy a teljes értékláncot felölelő kapcsolati hálóval támogassuk a fejlesztői munkát, építsük a szinergiákat. A helyi kompetenciákat kitűnően egészíti ki a Messer, gázipari oldalról” – mondta Bakk Diána Teodóra, a PTE Hidrogén Központ operatív vezetője.

A Messernek több évtizedes tapasztalata van a hidrogéntechnológiában. „Zöld hidrogén szakértőként a teljes értékláncot le tudjuk fedni: az elektrolizálók telepítésétől a sűrített hidrogén tárolásán, szállításán át a hidrogén-töltőállomások kulcsrakész átadásáig. Hidrogénstratégiánk fontos eleme ezen túl az ipar szereplőinek edukálása a hidrogénnel kapcsolatban, illetve a hidrogéntechnológiában jártas szakemberek képzése is” – emelte ki Bohner Zsolt, a Messer ügyvezető igazgatója. A Messer szolgáltatta a hidrogént és a technológiai szakértelmet a 2024 év végén lezárult HUMDA-val közös kísérleti buszprojekt számára is. Ennek keretében egy éven keresztül 2-2 hónapig 6 magyar nagyváros közösségi közlekedésében egy hidrogénnel hajtott busz vett részt. A projekt során a résztvevő városokban megrendezett hidrogén szakmai és pályaorientációs napokon szakértőink szakmai közönség, egyetemi hallgatók és középiskolások előtt is demonstrálták a hidrogén töltőállomások gyakorlati működését.

A Pécsi Tudományegyetem és a Messer közös törekvése, hogy elősegítse a hidrogén, mint energiatárolási megoldás és üzemanyag elterjedését, ezzel hozzájárulva egy fenntarthatóbb jövő megteremtéséhez, a zöld átállás megvalósításához. 


/Fotó: Messer/