Pécsi Tudományegyetem logo Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

Design Week programok

Időpont:

Idén 20. alkalommal rendezik meg a Budapest Design Week-et, ennek kapcsán két programot is ajánlunk:

1) Design for the Common Good kiállítás
Helyszín: Artus Studio (Budapest)
Időpont: 2023. október 4. - október 18.

A Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti és Kreatívipari kara a házigazdája annak a nemzetközi kiállításnak, ami október 4-én nyílik a az Artus Stúdióban. A Design for the Common Good kurátori válogatás 6 kontinens 23 országának közérdekű tervezési (public interest design) projektjéből. Szervezői a Design for the Common Good Network, a Metropolitan State University of Denver és a Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti és Kreatívipari Kara. A válogatás bemutatásának első Egyesült Államokon kívüli helyszíne Budapest.  Mindegyik bemutatott mű példa arra, hogyan lehet pozitív változásokat elérni közösségek, szervezetek, designerek, építészek és egyéb közreműködők együttműködésével. A helyi adottságokra építő összefogásnak különösen nagy a jelentősége azokban a térségekben és helyzetekben, amelyekben az ott élők életminőségének javításához azonnali cselekvés szükséges.  A közérdekű tervezés olyan gyakorlatot jelöl, amelyben a közösség szempontjai az elsődlegesek és a közösség jövőképe a legfontosabb az épületek, a környezet, a termékek és a rendszerek tervezése során. A közérdekű tervezés az érintetteket úgy vonja be, hogy hozzájárulásuknak valódi hatása legyen, és érezzék annak jelentőségét. A munka során nagyon fontos a kölcsönös inklúzió:  az eredményes együtt gondolkodás feltétele, hogy a résztvevők mindegyik szereplőt elfogadják és bevonják. A közérdekű tervezés folyamata oktatást és kutatás is jelent, és a tervezés eredményeinek kiértékelését is magába foglalja. Mindezek együtt segítik a megértést és a növekedést. 

A kiállítás átfogó ismertető a közérdekű tervezésről: olyan, közösségekkel együtt létrehozott projekteket mutat be, amelyek belülről teremtenek lehetőségeket és megoldásokat. Sok esetben kölcsönösen és tartósan fennálló társadalmi, gazdasági és környezeti kihívásokra adnak választ helyi és globális léptékben, így működő gyakorlatként értékes tanulságokat nyújtanak. A nemzetközi anyag regionális projektekkel kiegészülve kerül bemutatásra. Kurátori meghívásra szerepelnek a kiállításban a HelloWood és a METU Művészeti Karának oktatási együttműködései is.

A Design for the Common Good Network weboldala itt megtekinthető: https://www.designforthecommongood.net/exhibition-announcement 


2) ITF - A kreatív mérnökoktatás
Kurátor: Dr. Vasváry-Nádor Norbert Balázs, egyetemi docens, szakvezető
Szervező: Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kar
Helyszín: PTE MIK, Pécs, Boszorkány út 2.
Időpont: 2023. szeptember 28. - október 15.

A PTE MIK képzései között az Ipari termék- és formatervező mérnöki szak a kreatív mérnökoktatást képviseli. Az itt képzett szakemberek korszerű és magas szintű műszaki tudásuk mellett olyan ismeretekkel és készségekkel rendelkeznek, amely képessé teszi őket az innovatív fejlesztői magatartásra. A MIK Aulájában szeptember 28-tól október 15-ig megtekinthető 3D-s maketteket, hallgatói munkákat és képeket magában foglaló kiállítás nemcsak a szak elmúlt több mint tíz éves működésének összegzése, sokkal inkább az oktatásszervezés és az aktuális gazdasági környezet elvárásainak igényeit is kielégítő munkákban rejlő potenciális lehetőségek bemutatása.

A kiállítás anyaga visszatükrözi azt az új típusú oktatói modellt, amely a mai generáció számára kellően informatív és inspiráló is egyben. Az oktatás során olyan szemlélet kialakítása a cél, ahol a mindennapok részévé válik a produktív kreativitás. Ahol az ötlet és a felfedezés hajlékonyan fűzi össze az addig össze nem illőt, vagy egészen más módszereket használ az észszerűség elérése érdekében. Az oktató feladata a gyakorlati tudás példamutatásán keresztül ösztönözni a hallgatói munkát, lehetőséget nyújtva a szakma lehető legtágabb spektrumának megismeréséhez. Az így közösen, vagy konzultálva megszületett munka értéke legtöbbször olyan innovatív értékkel rendelkezik, amely már gazdasági szempontból is értékelhető.